Nie - święta pielgrzymka do klasztorów - Meteory Cud Grecji

Grecja zazwyczaj kojarzy się z Atenami, starożytnymi budowlami lub, ostatnimi czasy, z uchodźcami. Ale jeden z najstarszych krajów świata ma do zaoferowania znacznie więcej niż mogłoby się wydawać. Poniżej krótko o miejscu, które zachwyca i do którego warto się wybrać, mimo dużej odległości od Aten. Dzisiaj robimy sobie pielgrzymkę w miejsce wzbogacające duszę - do Meteorów. 


Meteory to kompleks prawosławnych klasztorów (monastyrów) osadzonych na skałach. Wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO stanowią niezły kąsek dla turystów. Niegdyś miejsce kultu religijnego i duchowego oczyszczenia. Dzisiaj w większości atrakcja turystyczna. Dawniej funkcjonowały 24 klasztory, które zapewniały schronienie podczas wojen oraz pełniły rolę skarbca dla znakomitych bogactw. Obecnie dostępnych jest 6 klasztorów: cztery klasztory męskie i dwa żeńskie. Ponieważ klasztory są do siebie podobne, ja zdecydowałam się na zwiedzenie dwóch: jednego męskiego i jednego żeńskiego. Warto nie dać się porwać turystycznemu szałowi i spędzić dłuższą chwilę przechadzając się po skalach i podziwiając widoki.
Ciekawostka: Meteory były miejscem zmagań najsłynniejszego agenta 007,  walczącego o życie na jednym ze szczytów w Tylko dla twoich oczu.Jak zwiedzać? Informacje praktycznePodobno nie tak dawno temu turyści chcący zwiedzić klasztory byli wciągani na linach. Sposób dotarcia do Meteorów się zmienił, nie oznacza to jednak, że dostać się tam jest łatwo. Wyjazd na Meteory jest prawdziwą wyprawą. Klasztory znajdują się pośrodku niczego. Z Aten dojazd zajmuje ponad 4 godziny. Odległości między klasztorami również są dosyć spore. Tym razem jestem zmuszona zrezygnować z pociągów i miejskich autobusów i zarezerwować wycieczkę. Można również wypożyczyć samochód. Przed każdym klasztorem jest parking więc nie ma problemu z pozostawieniem auta. Do każdego klasztoru musimy uiścić opłatę 3 Euro. Należy też pamiętać o odpowiednim stroju - długie spodnie dla mężczyzn, spódnica zakrywająca kolana i zakryte ramiona dla kobiet.